قانون جدید دولت ترکیه برای حفظ منافع خارجیهایی که در املاک ترکیه سرمایه گذاری می کنند​​​​​​​

طی سال های اخیر، یکی از مشکلاتی که احتمال داشت برای برخی از خارجیهایی که علاقمند به سرمایه گذاری در املاک ترکیه بودند پیش بیاید این بود که آنها بدلیل عدم آشنایی کافی با کشور ترکیه و نیز بدلیل عدم اطلاع دقیق از قیمت های واقعی بازار، ملکی را بالاتر از قیمت واقعی آن بخرند و بدین ترتیب در عمل متضرر شوند. بمنظور حفظ و صیانت از حقوق سرمایه گذاران خارجی، دولت ترکیه اخیرا تصمیم جدیدی را اتخاذ نموده که اجرای آن می تواند باعث آرامش خاطر بیشتر سرمایه گذاران خارجی حوزه املاک شود. بر اساس بخشنامه جدیدی که توسط وزارت محیط و شهرسازی ترکیه ابلاغ گردیده ، از روز دوشنبه مورخ چهارم مارس سال ۲۰۱۹ ، ثبت رسمی و انجام هرگونه خرید و فروش ملک در ترکیه که در آن، یک طرف معامله فرد خارجی باشد، تنها به شرط ارائه گزارش کارشناسی یا همان Eksper Raporu 
(ارزیابی قیمت واقعی ملک) امکانپذیر خواهد شد.
با اجرای این قانون، از این پس افراد خارجی میتوانند با اطمینان بیشتر نسبت به سلامت معامله مد نظر خود، در املاک ترکیه سرمایه گذاری نمایند. از تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۹، شرط گزارش ارزیابی املاک در معاملات فروش مسکن به خارجیان مد نظر قرار خواهد گرفت.
ترتیبات جدید ضمن پیشگیری از قیمت گذاری های بالا و اقدامات غیر رسمی صورت گرفته در بخش ساخت و ساز، افزایش ارزش نام تجاری ترکیه نزد سرمایه گذاران خارجی را هدف گذاری کرده است.
مطابق بخشنامه منتشر شده از سوی اداره کل ثبت املاک (TKGM)، که وابسته به وزارت محیط زیست و شهرسازی می باشد، در تمام معاملات فروش که اتباع خارجی در آن خریدار و یا فروشنده هستند، تهیه گزارش ارزیابی که نشان دهنده ارزش ملک مربوطه در بازار روز باشد، الزامی است. «با این گام برای اجرای آزمایشی «سیستم ارزیابی املاک» که در برنامه ۱۰۰ روزه وزارت محیط زیست و شهرسازی قرار دارد، بخش فروش املاک به خارجیان انتخاب شده است. این رویداد برای ارزش تجاری ترکیه گامی مهم محسوب می شود. اعتقاد داریم این امر، پروسه فروش مسکن به خارجیان را شفاف تر کرده و از کلاهبرداری ها و قیمت های بالای فروش پیشگیری خواهد کرد.»
گزارش های ارزیابی به مدت ۳ ماه معتبر خواهند بود
در حال حاضر روند استفاده از گزارش ارزیابی در خرید املاک برای درخواست شهروندی، به حالت اجرایی در آمده است. با اقدامات جدید، این شرط برای کلیه معاملات فروش املاک به خارجیان اجرا خواهد شد. مطابق آیین نامه، گزارش های ارزیابی تهیه شده به مدت ۳ ماه از تاریخ تنظیم معتبر بوده و در هر نوع معاملات فروش به کار خواهند رفت. چنانچه در این دوره ۳ ماهه هر گونه تغییر موثر در قیمت ملک رخ دهد، گزارش ارزیابی جدید تقاضا خواهد شد. محاسبات مورد نظر برای سازه های در حال ساخت نیز از روی قیمت ملک بعد از اتمام ساخت، انجام خواهد گرفت. قیمت فروش تعیین شده نباید از قیمت قید شده در گزارش ارزیابی کمتر باشد، اما چنانچه این قیمت بالاتر باشد، قیمت فروش مطابق آنچه ذکر شده قید خواهد شد. گزارش های ارزیابی نیز توسط کارشناسان مجاز انجمن بازار سرمایه گذاری ارائه خواهند شد.
پیش بینی می کنیم از سال ۲۰۲۲ در کلیه معاملات فروش املاک و مستغلات سراسر ترکیه، الزام تهیه گزارش ارزیابی وجود خواهد داشت. قبل از آغاز به کارگیری این عملیات در سراسر کشور، در وهله اول روند مربوطه، در زمینه فروش ملک به خارجیان که در مقیاس کمتری هم صورت می پذیرد، شروع به کار کرده است. بدین ترتیب در گذر زمان نواقص موجود برطرف خواهد شد. با اقدامات جدید به ویژه در بخش فروش املاک به اتباع خارجی، تخصص و حرفه ای سازی برجسته تر شده و به بهبود کیفیت خدمات کمک خواهد کرد. همچنین اعتبار ترکیه در نزد اتباع خارجی نیز افزایش خواهد یافت. از سویی دیگر از آنجایی که هزینه های نیروی کار تقریبا نصف هزینه های ساخت و ساز را در بر می گیرند و قبلا در صورت حساب ها قید نمی شدند، ارزش ملک برای فروش حدودا نصف ارزش واقعی نشان داده می شد. به این ترتیب من بعد هزینه های غیر رسمی ساخت و ساز نیز ثبت خواهند شد​​​​​​​