شرایط زندگی در ترکیه​​​​​​​

 جمعیت ترکیه حدود ۸۲ میلیون نفر (برآورد ۲۰۱۸) می‌باشد. حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. 
سرمایه گذاری در ترکیه از جنبه اقتصادی ریسک کمتری دارد. سازمان سیا ترکیه را در رده کشورهای توسعه یافته دسته‌بندی کرده‌است. اقتصاددانان و سیاست‌مداران، اغلب ترکیه را به عنوان کشور تازه صنعتی شده طبقه‌بندی می‌کنند. و ترکیه را جزو ۲۰ کشور صنعتی جهان می‌دانند. بر اساس اعلام مجله فوربس از نظر تعداد میلیاردرها شهراستانبول در سال ۲۰۰۸ با ۳۵ نفر میلیاردر پس از مسکو(۷۴ میلیاردر), نیویورک (۷۱ میلیاردر), لندن(۳۶ میلیاردر) در رده چهارم جهان قرار دارد. از این لحاظ از شهرهایی مانند توکیو, هنگ کنگ, لس آنجلس و دالاس پیش است.
ترکیه کشوری است که به سرعت به سوی مدرن شدن پیش می رود. از لحاظ اقتصادی ترکیه در ردیف 16 جهانی قرار دارد .این کشور عضو کشور های در حال توسعه می باشد. ترکیه عضو گروه G20  است و از لحاظ رشد اقتصادی به سرعت در حال توسعه می باشد. به لحاظ جعرافیایی کشور ترکیه پل ارتباطی  بین اروپا و خاورمیانه و یکی از کشورهایی است که دارای آثار باستانی زیادی می باشد. هر سال توریست های زیادی از این کشور بازدید می کنند. به این دلایل شرایط زندگی در ترکیه خیلی بهبود یافته است.

پیمانکاری و ساخت و ساز در ترکیه
بخش پیمانکاری و ساخت و ساز ترکیه یکی از فعالترین و پویاترین پیمانکاران جهان است. در سال ۲۰۰۷ بیست و دو شرکت پیمانکاری و ساختمان‌سازی از ترکیه در فهرست بهترینهای مهندسی عمران جهان جای گرفت که از این لحاظ پس از ایالات متحده آمریکا و چین رتبه سوم جهان را داراست.

صنایع گردشگری در ترکیه
گردشگری یکی از فعالترین بخش‌های اقتصاد ترکیه‌است که به سرعت رشد می‌کند.
بر اساس آمار مؤسسه TUI آلمان از ۱۰۰ هتل برتر جهان ۱۱ هتل در ترکیه قرار دارند.
در سال ۲۰۱۸ تعداد ۴۶٬۱۱۲٬۵۹۲ نفر توریست از ترکیه بازدید کرده‌اند که درآمدی بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار برای ترکیه ایجاد کرده‌اند.

شهرهای آنتالیا در سواحل ترکیه و موغلا بیشترین توریست را به خود جذب کرده‌اند.
سواحل ترکیه از لحاظ جذب جهانگرد همانند سواحل اسپانیا و ایتالیا از جذاب‌ترین سواحل اروپا هستند. شهر استانبول نیز به دلیل آثار باستانی همه ساله پذیرای تعداد زیادی از جهانگردان است