گرفتن گواهینامه در ترکیه​​​​​​​

در دنیای مدرن و ماشینی امروز توانایی رانندگی و داشتن مدرکی که توان شما را به شکل قانونی اثبات کند یکی از لوازم زندگی است. البته که برای زندگی در شهرهای شلوغ ترکیه مانند استانبول،  شایدشما بتوانید نیازهایتان را با وسایل نقلیه عمومی برطرف کنید و نیازی به رانندگی نداشته باشید. اما همیشه یک مورد اورژانسی می‌تواند معادلات ذهنی شما از محیط را برهم بزند و شما حتی اگر عادت به استفاده از رانندگی در زندگی شخصی خودتان نداشته باشید، به این موردنیاز پیدا کنید. علاوه بر این گواهینامه ترکیه می‌تواند به عنوان یک کارت شناسایی معتبر در ترکیه شناخته شود و حتی اقامت شما را تایید کند. اگر می‌خواهید تا با نحوه اخذ گواهینامه در ترکیه آشنا شوید، ادامه این پست را از دست ندهید.  در ترکیه شما می‌توانید به مدت 6 ماه تنها با ترجمه گواهینامه ایرانی خود یا گواهینامه بین‌المللی، بدون هیچ مشکلی رانندگی کنید. اما پس از 6 ماه برای رانندگی در این کشور، نیاز به گواهینامه ترکیه دارید. در خصوص اعتبار این گواهینامه به هیچ عنوان نگران نباشید. در حقیقت این گواهینامه برای افراد خارجی مشابه کارت اقامت عمل می‌کند و مدرک معتبری است که مقیم بودن شما را تأیید می‌کند. قبل از اینکه برسیم به چگونگی اخذ گواهینامه در ترکیه بگذارید با چگونگی دریافت گواهینامه بین‌المللی آشنا شویم. البته فراموش نکنید که این گواهینامه پس از 6 ماه دیگر اعتباری برای رانندگی در این کشور ندارد و شما باید گواهینامه ترک داشته باشید. توجه کنید که اگر این قانون را فراموش کنید و با گواهینامه منقضی شده خود رانندگی کنید، در صورت مطلع شدن پلیس جریمه سنگینی شامل شما خواهد بود. اگر هم در این مدت تصادف کنید ممکن است شرکت بیمه از پرداخت خسارت خودداری کند. گواهینامه‌های بین‌المللی با زمان یک یا سه ساله صادر می‌شوند ولی قوانین در ترکیه به شما تنها اجازه 6 ماه استفاده متوالی را خواهند داد. پس از پایان مدت گواهینامه بین‌المللی، امکان تمدید وجود ندارد و شما باید از ابتدا برای دریافت این گواهینامه اقدام کنید.

چگونه در ترکیه گواهینامه بگیریم؟
شما برای دریافت گواهینامه در ترکیه دو راه پیش رو دارید و این کاملا بسته به آن است که از پیش در کشور دیگری اقدام به گرفتن گواهینامه کرده‌اید یا خیر.
اگر شما در کشور دیگری گواهینامه گرفته‌اید:
شما در کشور خودتان گواهینامه گرفته‌اید و حالا اقامتی بیشتر از 6 ماه در ترکیه داشته‌اید و دیگر نمی‌توانید از گواهینامه بین‌المللی‌تان استفاده کنید.در چنین شرایطی شما به‌سادگی می‌توانید بدون هیچ آزمون رانندگی و با داشتن کارت اقامت، گواهینامه ترکی خودتان را دریافت کنید.

کلیه مدارکی که در این مرحله لازم خواهید داشت به شرح زیر است:

1.اصل و کپی از کارت اقامت
2. اصل و کپی رنگی گواهینامه ایران و ترجمه آن از سفارت ایران
3. اصل و کپی رنگی از پاسپورت
4. اصل و ترجمه از مدرک تحصیلی
5. گواهی سلامت مبنی بر تعیین گروه خونی، تاییدیه چشم پزشکی و سلامت
6. 4 قطعه عکس مختص اهلیت
7. پرداخت فیشهای مربوطه

​​​​​​​
اگر برای نخستین بار می‌خواهید در ترکیه گواهینامه بگیرید:

اگر شما می‌خواهید از اول تمامی مراحل دریافت گواهینامه را در ترکیه طی کنید نخست باید بدانید که کارتان کمی سخت‌تر از کسانی است که از پیش گواهینامه‌شان را در ایران دریافت کرده‌اند. اخذ گواهینامه در ترکیه از ابتدا کمی هزینه‌بر و زمان‌بر و سخت‌تر است. شما باید برای آموزش رانندگی و طی کردن مراحل دریافت گواهینامه به کلاس های آموزش رانندگی مراجعه کنید.
​​​​​​​شما باید برای دریافت گواهینامه شروط زیر را رعایت کرده باشید:
شرط سن: شما برای دریافت گواهینامه هر وسیله نقلیه باید شرط سنیان را رعایت کنید.
16 سال: رانندگی موتورسیکلت های پدال‌دار، موتورهای تا حجم 125 سی سی و موتورسیکلت‌های چهار چرخ
18 سال: موتورسیکلت های تا قدرت موتور 35 وات، اتومبیل، کامیونت، تراکتور، ماشین‌آلات سنگین مانند بولدوزر، کامیون و کشنده تا وزن 12 هزار
20 سال: موتورسیکلت باقدرت بیشتر از 35 وات
21 سال: کامیون و کشنده، مینی‌بوس
24 سال: اتوبوس
آموزش: شما باید در کلاس‌های رانندگی عملی و تئوری آموزشگاه‌ها شرکت کرده باشید.
سلامت: شما باید سلامت جسمانی لازم برای رانندگی را داشته باشید. شما برای دریافت تأییدیه سلامت می‌توانید به مراکز درمانی دولتی وابسته به وزارت بهداشت، مراکز درمانی وابسته به دانشگاه‌ها، مراکز بهداشت خانواده، بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی و پزشکان، مراجعه کنید.
هویت: مدارک معتبر باید صحت هویت شما را تأیید کنند.
آزمون: شما باید در آزمون عملی و کتبی شرکت کنید و نمره قبولی را دریافت کنید.
تحصیل: شما حداقل باید از یک مدرسه ابتدایی فارغ التحصیل شده باشید.
هزینه: شما باید هزینه‌های دوره‌های آموزشی و امتحانات و دریافت گواهینامه در ترکیه را کاملا پرداخت کرده باشید. برای این امر ما به شما زراعت بانک را پیشنهاد می‌کنیم.​​​​​​​

​​نمونه گواهینامه اخذ شده ترکیه با اعتبار 10 سال