اخذ اقامت توریستی

دریافت اقامت توریستی در ترکیه یکی از پرطرفدارترین راه‌های مهاجرت ایرانیان است. در طول سال‌های گذشته تعداد بسیاری ایرانی نسبت به دریافت اقامت یک ساله توریستی ترکیه اقدام کرده‌اند اما اطلاع از شرایط و هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه، می‌تواند به انتخاب این راه برای مهاجرت، کمک کند.
دریافت این نوع اقامت منوط به خرید یا اجاره ملک در ترکیه است و افرادی که اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند، می‌توانند با رعایت شرایط دریافت اقامت ترکیه و با ارائه مدارک مورد نظر، درخواست اقامت توریستی یک ساله ترکیه کنند. دولت ترکیه پس از بررسی مدارک متقاضیان به این افراد حق اقامت یک ساله اعطا می‌کند. متقاضیان باید بدانند خرید یا اجاره خانه اولین قدم برای رسیدن به اقامت توریستی یک ساله است و انجام مراحل اداری و ارائه مدارک مورد نظر از گام‌های مهم دریافت اقامت توریستی است.​​​​​​​

راه‌های دریافت اقامت توریستی یکساله​​​​​​​

اقامت توریستی یک ساله به افرادی اعطا می‌شود که با دلایل زیر اقدام به دریافت اقامت قانونی و یکساله کنند. این اقامت برای افرادی صادر می‌شود که نیاز به زمانی بیش از 90 روز برای حضور در خاک ترکیه دارند. این افراد می‌توانند در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر، اقدام به دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه کنند:
اقامت به منظور انجام تحقیقات علمی
دریافت اقامت گردشگری در صورت اجاره ملک
دریافت اقامت گردشگری در صورت خرید ملک
راه‌اندازی کسب و کار تجاری مطابق با قوانین دولت ترکیه
اقامت از طریق یادگیری زبان ترکی در دوره‌های مصوب دولت ترکیه
دریافت اقامت از طریق ازدواج
حضور در کارگاه‌های آموزشی​​​​​​​
​​​​​​​برای تمدید اقامت موقت یک ساله، متقاضیان نیاز دارند مدارکی ارائه کنند که نشان دهد شرایطی که به استناد آن مشمول دریافت اقامت یک ساله توریستی شده‌اند همچنان ادامه دارد.
​​​​​​​اجاره خانه در ترکیه از ارزان‌ترین راه‌های مهاجرت و دریافت اقامت یک ساله ترکیه است. ورود به ترکیه برای ایرانیان بدون ویزا مجاز است و مدت اقامت در ترکیه برای افراد عادی 90 روز است. افرادی که علاقه دارند بیش از 90 روز در کشور ترکیه اقامت داشته باشند، می‌توانند از راه‌های قانونی مانند اجاره یا خرید خانه اقدام کنند و ویزای موقت یک ساله توریستی دریافت کنند.
دریافت این نوع اقامت‌ها به منظور انجام امور توریستی انجام می‌شود و به همین دلیل به اقامت توریستی یک ساله معروف است. مدارک و هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه در زیر گفته ارائه شده است.

فرم راندوو
اصل و کپی گذرنامه فرد متقاضی
چهار قطعه عکس
بیمه درمانی معتبر
مدارک درخواست بیمه از اداره تامین اجتماعی برای دریافت بیمه درمانی عمومی
پرداخت هزینه‌های اداری برای صدور کارت اقامت موقت
فیش هزینه‌های واریزی اداره مهاجرت
ارائه رضایت‌نامه برای افراد زیر 18 سال​​​​​​​​​

مدارک لازم جهت اخذ اقامت توریستی 

مزایای زندگی در کشور ترکیه

​​​​​از مزایای زندگی در ترکیه می توان به داشتن حساب بانکی، زندگی در یک کشور جدید و امکان اخذ وقت سفارت کشورهایی نظیر اتریش و آلمان، اشاره کرد. از آن جا که با داشتن اقامت موقت به عنوان شهروند ترکیه محسوب می‌شوید بسیاری از امکانات برای شما به عنوان شهروند فراهم می‌شود. دریافت این اقامت محدودیت‌هایی دارد که برای مثال شما در طول این یک سال حق دادن رای ندارید و با برای داشتن کار در ترکیه باید مدارک مورد نیاز شغلی ارائه کنید.
شهروندان ترکیه که دارای کارت اقامت موقت ترکیه هستند، می‌توانند با ارائه مدارک شغلی از شرایط کاری خوبی بهره‌مند شوند. این ویزا به عنوان ویزای کاری صادر می‌شود و می‌توانید در طول اقامت خود هزینه‌های زندگی را فراهم کنید.
پس از این که کارت اقامت موقت ترکیه را دریافت کنید می‌توانید برای موارد زیر اقدام کنید:
درخواست تحصیل در کشور ترکیه
درخواست ویزای کاری در کشور ترکیه
ایجاد کسب و کار و تجارت مطابق با قوانین کشور ترکیه
​​​​​​​
اولین قدم برای دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه، پر کردن فرم راندوو است. این فرم به عنوان فرم درخواست وقت ملاقات برای اقامت محسوب می‌شود و به طور معمول قرار ملاقات برای افراد مختلف بسته به شهری که در آن اقدام کرده‌اند فرق می‌کند. زمان مورد نیاز برای بررسی درخواست معمولا بیست روز یا کمی بیشتر طول می‌کشد و این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. همچنین این زمان بسته به این که از کدام شهر ترکیه برای دریافت وقت ملاقات اقدام کرده‌اید، می‌تواند متفاوت باشد.
پس از این که زمان ملاقات برای شما تعیین شد این زمان از طرف دفتر اداره پلیس مهاجرت به شما اعلام خواهد شد و شما باید در موعد مقرر، در دفتر اداره پلیس مهاجرت حضور داشته باشید. هنکام مراجعه باید تمامی مدارک مورد نیاز را به همراه ترجمه رسمی مدارک شخصی در دست داشته باشید.
​​​​​​در این جلسه با شما مصاحبه‌ای انجام می‌شود و مدارک شما توسط مسئول اداره «گوچ» ترکیه بررسی خواهد شد. پس از بررسی مدارک، کارت اقامت شما در طی مدت کوتاهی به محل اقامت شما در ترکیه ارسال می‌شود. توجه داشته باشید در ازای دریافت این کارت، دولت ترکیه حق کار برای شما قائل نمی‌شود. در صورتی که تمایل دارید در کشور ترکیه مشغول به کار شوید باید مدارک مورد نیاز برای کسب مجوز کاری را ارائه دهید. داشتن کارت اقامت موقت ترکیه می‌تواند در گرفتن مجوز کار به شما کمک کند اما مراحل اداری آن باید به صورت مجزا طی شود.

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه چقدر است؟​​​​​​​

​​​​​​​این هزینه بسته به این که چه خانه‌ای و در کدام شهر و محله ترکیه اجاره می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد اما به صورت میانگین رقمی در حدود 800 تا 3000 لیر نیاز دارید تا بتوانید ملکی در ترکیه اجاره کنید. پیشنهاد می‌شود پیش از هر اقدامی، شهرها و محله‌های ترکیه را بشناسید و برآورد قیمت اجاره خانه در محله‌های مختلف را پیدا کنید.
هزینه‌های دیگری که برای دریافت اقامت توریستی یک ساله در ترکیه باید دریافت کنید به شرح زیر است:
هزینه دفتر خانه رسمی برای عقد اجاره‌نامه
هزینه دریافت بیمه یک ساله
هزینه ترجمه رسمی بابت تایید اجاره‌نامه
هزینه مالیات اتباع خارجی (پول خاک)
هزینه تایید مدارک متقاضی در سفارت ایران

سخن پایانی
ترکیه کشوری توریستی است که بیشترین گردش اقتصاد آن روی صنعت گردشگری انجام می‌شود. نزدیک به 35 درصد از شهروندان ترکیه کسب و کار خود را در صنعت گردشگری ایجاد کرده‌اند و این امر بخش عمده درآمد شهروندان ترکیه را تشکیل می‌دهد. با توجه به این که ترکیه پذیرش مهاجران را در سال‌های گذشته آسان کرده است افراد بیشتری تمایل به مهاجرت به ترکیه را دارند.
برای دریافت اقامت ترکیه باید ابتدا از طریق یکی از راه‌های موجود اقدام به دریافت اقامت توریستی یک ساله کرد و سپس با حفظ شرایطی که بر اساس آن اقامت گرفته شده، طول مدت اقامت را تمدید کرد. از آسان‌ترین راه‌ها اجاره ملک در کشور ترکیه است. هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه با روش اجاره خانه ارزان‌تر از راه‌های دیگر برای دریافت اقامت ترکیه است. علاوه بر این که هزینه کمتری پرداخت می‌کنید در این شرایط زودتر به نتیجه می‌رسید و کارت اقامت موقت دریافت می‌کنید.